Przejdź do treści
Menu

Miniona niedziela była intensywnym dniem w naszym muzeum!

Tego dnia mieliśmy przyjemność gościć 35 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej w Skwierzynie oraz

Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej im. Włodzimierza Korsaka w Gorzowie Wielkopolskim, który odwiedził Muzeum Woldenberczyków w ramach III Gorzowskiego Spotkania Kolekcjonerskiego.

Podczas tych wizyt odbyło się rownież uroczyste złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.







11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości



W weekend nasze muzeum cieszyło się bardzo dużym powodzeniem wśród zwiedzających.

Odwiedzali nas lokalni mieszkańcy oraz goście z różnych części Polski.

Cieszymy się, że nowa ekspozycja w muzeum wzbudza tak duże zainteresowanie

Zapraszamy

Pon.- Pt. 08:00-16:00

Sob.-Nd. 10:00-14:00

Wstęp bezpłatny!





 

Dr Przemysław Słowiński w swojej książce pt. „W okowach niewoli” o muzyce w Oflagu pisze tak: „Muzyka rozbrzmiewała w obozie w różnych formach. Od okazjonalnych śpiewów pojedynczych osób, poprzez wspólne przy okazji uroczystości w barakach, kolędowanie w okresie Bożego Narodzenia, podczas mszy świętych, aż po przygotowane programy artystyczne woldenberskich chórów w ramach obozowych inicjatyw kulturalnych. Śpiewowi niejednokrotnie towarzyszyła gra na instrumentach. Muzyka podobnie jak inne formy artystycznego wyrazu przynosiła ukojenie, chwilę wytchnienia.
Podobnie jak w przypadku pozostałych inicjatyw artystycznych w oflagu ze względu na bogactwo koncepcji i zaangażowanie w nie licznego grona osób powstało kilka zespołów wokalnych i instrumentalnych”.

O tym, jak jeńcy pozyskiwali nuty oraz instrumenty możecie dowiedzieć się odwiedzając nasze muzeum. 

Przed nami Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. Z tej okazji poświęćmy naszą pamięć i chwilę zadumy wszystkim, którzy walczyli o Naszą Ojczyznę, którym nie było dane doczekać wolnej Polski i wszystkim tym, którzy odeszli na wieczną wartę. 

Cześć Ich Pamięci!

Nowe pamiątki w Muzeum Woldenberczyków

Dzięki hojności rodzin byłych jeńców Oflagu II C Woldenberg muzealna kolekcja zbiorów stale się powiększa. W środę otrzymaliśmy nowe pamiątki po podporuczniku Zbigniewie Rowińskim, za które serdecznie dziękujemy.



Nowa ekspozycja w Muzeum Woldenberczyków wzbudza duże zainteresowanie.

Odwiedzają nas osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane. Poza mieszkańcami gminy Dobiegniew muzeum zwiedzają także goście z innych miast, m.in. z Opola, Bydgoszczy i Warszawy, ale również spoza granic naszego kraju.Grupy zainteresowane wizytą w muzeum serdecznie zapraszamy do wcześniejszego kontaktu telefonicznego: 95 76 11 095

Ważnym elementem życia jenieckiego była twórczość literacka. W obozach najbardziej rozwijała się liryka, dlatego też w Oflagu II C Woldenberg szybko ukształtowała się grupa najważniejszych poetów, do których należeli: ppor. Edward Fiszer, ppor. Stefan Flukowski, ppor. Władysław Milczarek, ppor. Andrzej Siła-Nowicki. Powstawały utwory o różnej tematyce i zróżnicowanej formie: liryczne, opisowe, satyryczne, modlitewne, refleksyjne. Dzieła najczęściej oddawały intensywne przeżycia, w których autorzy wyrażali tęsknotę za wolnością, domem i ojczyzną. Poprzez poezję komentowano obozową rzeczywistość pokazując detale jenieckiej egzystencji, czy też poruszano temat wojny i zniewolenia ojczyzny.

W zbiorach Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie znajdują się oryginalne rękopisy i maszynopisy, jak np. czterowiersz do grafiki Stanisława Żukowskiego:

”Dziwny to teatr, teatr to jedyny,
A drugi taki, nie wiem gdzie.
Chłopcy w tym teatrze grają za dziewczyny,
Ale na odwrót - niestety nie”.

Tekst ten prawdopodobnie był inspiracją dla Marka Grechuty podczas tworzenia piosenki pt. „Tango Anawa”.
https://youtu.be/9A3eYlQCcm8

Kolejnym wierszem napisanym w obozie przez Andrzeja Siłę-Nowickiego pt. „Kriegsgefangenenpost” zainspirowali się twórcy powojennego filmu pt. „Zezowate szczęście”. Autorami muzyki są Andrzej Markowski i Jan Landy, a sam utwór wykonała Sława Przybylska.
https://youtu.be/ZnHZZPjmX1Y


 

Muzeum Woldenberczyków to miejsce wypełnione niesamowitą historią jeńców Oflagu II C Woldenberg.

Od dziś będziemy ją Państwu prezentować pokazując różne fragmenty z życia obozowego.

"Aktywność kulturalna i twórczość artystyczna w obozie Oflag II C Woldenberg".

TEATR

Konwencja genewska z 27 lipca 1929 zapewniała prawo do prowadzenia działalności kulturalnej, którą jeńcy razem z polskimi władzami obozowymi organizowali oddolnie.

Jedną z nich była działalność sceniczna, w którą zaangażowani byli literaci, plastycy oraz muzycy obozowi.
W całym okresie istnienia obozu powstało kilka inicjatyw: Teatr Oficerski, Teatr Żołnierski, Teatr Kukiełkowy, Cyrk - Cyrk Neumana oraz Amatorska Scena Angielska - Shakespeare Theatre (Teatr Szekspirowski).

Teatr oddziaływał na szeroką publiczność, podtrzymywał na duchu, kształtował gusty, umożliwiał sensowne spędzanie czasu. Pełnił również funkcje ekonomiczne (podczas spektakli odbywały się zbiórki pieniędzy na potrzeby teatru oraz na Fundusz Wdów i Sierot) oraz konspiracyjne (ukrywanie radia pod sceną teatralną, zdobywanie materiałów budowlanych na podkopy, do ucieczek).

"Niemcy patrzyli przychylnie na te działania, toż to była kapitalna pożywka dla propagandy przed światem, jak to obozy żyją, jakież to mają warunki. Naturalnie milczeli o warunkach obozowej egzystencji". ppor. Wyszosław Modzelewski - jeniec obozu Oflag II C Woldenberg

W naszych zbiorach znajdują się oryginale maski teatralne i wiele innych eksponatów przedstawiających kulturalny wątek tej historii…

Zapraszamy do zapoznania się z tą częścią ekspozycji w Muzeum


 

Muzeum Woldenberczyków w social mediach!

By być jeszcze bliżej zwiedzających na Facebooku rusza strona poświęcona Muzeum Woldenberczyków.

https://www.facebook.com/muzeumwoldenberczykow


Serdecznie zachęcamy do obserwowania!