Przejdź do treści
Menu

Dziś obchodzimy 78 rocznicę ewakuacji Oflagu II C Woldenberg, która rozpoczęła się 25 stycznia 1945 roku. Z tej okazji w naszym muzeum będziemy gościć druhów i harcerzy, którzy już jutro wyruszą w rajd szlakiem ewakuacji jeńców obozu Oflag II C Woldenberg

Rajd Harcerski Pamięci Ewakuacji Oflagu II C Woldenberg

Czuwaj!
1. Dobiegniewska Drużyna Harcerska i Zuchowa zaprasza na kolejną już Edycję Rajdu Harcerskiego Pamięci Ewakuacji Oflagu II C Woldenberg, który odbędzie się w dniach 26-28.01.2023 w Dobiegniewie.
Zapisy oraz więcej informacji przez numer telefonu: 607 246 360.
Serdecznie zapraszamy!

Dziś w naszym muzeum gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zieleniewie. Mamy nadzieję, że ta wycieczka edukacyjna nie była tylko cenną lekcją historii, ale także dostarczyła wielu wrażeń. Dziękujemy za spotkanie!








 

 

Kolejne nowoczesne multimedia w naszym muzeum! To dalszy ciąg intensywnych prac nad wystawą. Już niebawem efekty będą w pełni dostępne dla zwiedzających.

Szanowni Zwiedzający, Uprzejmie informujemy, że 6 stycznia 2023 (piątek) Muzeum Woldenberczyków będzie nieczynne.

Szanowni Zwiedzający, Uprzejmie informujemy, że w okresie Świąt Bożego Narodzenia (w dniach od 24 grudnia 2022 do 26 grudnia 2022) oraz w dniach 31 grudnia 2022 i 1 stycznia 2023 Muzeum Woldenberczyków będzie nieczynne.

Trwające Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej to doskonała okazja do wspomnienia historii sportu w obozie Oflag IIC Woldenberg.

Za drutami oflagu przebywało aż 20 przedwojennych olimpijczyków, funkcjonowało pięć drużyn piłki nożnej (Pogoń, Warta, Cracovia, Kresy, Polonia), zespoły siatkówki, koszykówki, boksu.
W roku olimpijskim (1944), zorganizowano tu igrzyska obozowe. Międzynarodowy Komitet Olimpijski nigdy nie uznał igrzysk rozgrywanych w obozach jenieckich za oficjalne, ale upamiętnił je, zachowując numerację następnych tak, jakby te wypadające na czas wojny zostały rozegrane planowo.

Jak więc wyglądało życie sportowe jeńców w oflagu? Na to pytanie odpowiedź przynoszą eksponaty zgromadzone na wystawie naszego muzeum: buty piłkarskie, dyplomy, fotografie, programy, zaproszenia czy legitymacje przynależności do klubów sportowych.

- To było coś więcej niż sportowa zabawa - pisał o olimpiadzie za drutami Woldenberga jej uczestnik Kazimierz Rudzki - Była symbolem wiary w wartości olimpijskie na przekór wszystkiemu.
Dziś przypominamy, że jest taki sztandar, który zawsze był symbolem walki.

Warto o tym pamiętać kibicując naszym sportowcom.

Miniona niedziela była intensywnym dniem w naszym muzeum!

Tego dnia mieliśmy przyjemność gościć 35 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej w Skwierzynie oraz

Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej im. Włodzimierza Korsaka w Gorzowie Wielkopolskim, który odwiedził Muzeum Woldenberczyków w ramach III Gorzowskiego Spotkania Kolekcjonerskiego.

Podczas tych wizyt odbyło się rownież uroczyste złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.







11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości