Przejdź do treści
Menu

XI Rajd Harcerski Pamięci Ewakuacji Oflagu IIC Woldenberg

26.01.2023 roku o godz. 6:00  wyruszył XI Rajd Harcerski Pamięci Ewakuacji Oflagu IIC Woldenberg.
Tradycyjnie rajd rozpoczął się złożeniem kwiatów oraz zapaleniem zniczy na płycie upamiętniającej jeńców obozu.
Uczestnicy rajdu przejdą trasę śladami ewakuacji obozu wschód, która zakończy się w sobotę w Dziedzicach.
Jak co roku rajd prowadzi 1. Dobiegniewska Drużyna Harcerska i Zuchowa.
W rajdzie uczestniczą również synowie Woldenberczyków oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Dobiegniewie.




Dziś obchodzimy 78 rocznicę ewakuacji Oflagu II C Woldenberg, która rozpoczęła się 25 stycznia 1945 roku. Z tej okazji w naszym muzeum będziemy gościć druhów i harcerzy, którzy już jutro wyruszą w rajd szlakiem ewakuacji jeńców obozu Oflag II C Woldenberg

Rajd Harcerski Pamięci Ewakuacji Oflagu II C Woldenberg

Czuwaj!
1. Dobiegniewska Drużyna Harcerska i Zuchowa zaprasza na kolejną już Edycję Rajdu Harcerskiego Pamięci Ewakuacji Oflagu II C Woldenberg, który odbędzie się w dniach 26-28.01.2023 w Dobiegniewie.
Zapisy oraz więcej informacji przez numer telefonu: 607 246 360.
Serdecznie zapraszamy!

Dziś w naszym muzeum gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zieleniewie. Mamy nadzieję, że ta wycieczka edukacyjna nie była tylko cenną lekcją historii, ale także dostarczyła wielu wrażeń. Dziękujemy za spotkanie!








 

 

Kolejne nowoczesne multimedia w naszym muzeum! To dalszy ciąg intensywnych prac nad wystawą. Już niebawem efekty będą w pełni dostępne dla zwiedzających.

Szanowni Zwiedzający, Uprzejmie informujemy, że 6 stycznia 2023 (piątek) Muzeum Woldenberczyków będzie nieczynne.

Szanowni Zwiedzający, Uprzejmie informujemy, że w okresie Świąt Bożego Narodzenia (w dniach od 24 grudnia 2022 do 26 grudnia 2022) oraz w dniach 31 grudnia 2022 i 1 stycznia 2023 Muzeum Woldenberczyków będzie nieczynne.

Trwające Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej to doskonała okazja do wspomnienia historii sportu w obozie Oflag IIC Woldenberg.

Za drutami oflagu przebywało aż 20 przedwojennych olimpijczyków, funkcjonowało pięć drużyn piłki nożnej (Pogoń, Warta, Cracovia, Kresy, Polonia), zespoły siatkówki, koszykówki, boksu.
W roku olimpijskim (1944), zorganizowano tu igrzyska obozowe. Międzynarodowy Komitet Olimpijski nigdy nie uznał igrzysk rozgrywanych w obozach jenieckich za oficjalne, ale upamiętnił je, zachowując numerację następnych tak, jakby te wypadające na czas wojny zostały rozegrane planowo.

Jak więc wyglądało życie sportowe jeńców w oflagu? Na to pytanie odpowiedź przynoszą eksponaty zgromadzone na wystawie naszego muzeum: buty piłkarskie, dyplomy, fotografie, programy, zaproszenia czy legitymacje przynależności do klubów sportowych.

- To było coś więcej niż sportowa zabawa - pisał o olimpiadzie za drutami Woldenberga jej uczestnik Kazimierz Rudzki - Była symbolem wiary w wartości olimpijskie na przekór wszystkiemu.
Dziś przypominamy, że jest taki sztandar, który zawsze był symbolem walki.

Warto o tym pamiętać kibicując naszym sportowcom.

Miniona niedziela była intensywnym dniem w naszym muzeum!

Tego dnia mieliśmy przyjemność gościć 35 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej w Skwierzynie oraz

Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej im. Włodzimierza Korsaka w Gorzowie Wielkopolskim, który odwiedził Muzeum Woldenberczyków w ramach III Gorzowskiego Spotkania Kolekcjonerskiego.

Podczas tych wizyt odbyło się rownież uroczyste złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.