Przejdź do treści
Menu

Szanowni Zwiedzający. Uprzejmie informujemy, że w dniach od 8 do 10 kwietnia 2023r. Muzeum Woldenberczyków będzie nieczynne.

Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny, pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół. Niech ten szczególny czas będzie dla wszystki

Dnia 15 marca 2023 roku w ramach projektu Kwazar Turystyczny odwiedzili nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 15 imienia Wojska Polskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Organizatorem wycieczki był Oddział PTTK Ziemi Gorzowskiej. Jest nam bardzo miło, że młodzież z tak dużym zainteresowaniem wzięła udział w zwiedzaniu naszego muzeum. Mamy nadzieję, że ta lekcja historii pozwoli im lepiej zrozumieć i docenić współczesny świat. Grupy zainteresowane wizytą w muzeum serdecznie zapraszamy do wcześniejszego kontaktu telefonicznego:  95 761 10 95






XX Konkurs Recytatorski Poezji Oflagu II C Woldenberg

Dnia 10.03.2023 roku w Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie odbył się jubileuszowy XX Konkurs Recytatorski Poezji Oflagu II C Woldenberg. Konkurs otworzyła Burmistrz Dobiegniewa Pani Sylwia Łaźniewska, przedstawiając ideę oraz historię powstania konkursu. Ideą konkursu jest popularyzacja poezji obozowej, którą podczas niewoli w obozie Oflag II C Woldenberg tworzyli  Edward Fiszer, Roman Kwaśniewski, Jerzy Wojciechowski, Jan Knothe, Aleksander Bem, Antoni Paprocki, Józef Bohatkiewicz, Henryk Rostworowski, Andrzej Siła Nowicki i wielu innych.
Konkurs to również okazja do odkrywania talentów recytatorskich wśród dzieci. W dotychczas organizowanych dziewiętnastu edycjach konkursu wzięło udział łącznie ponad 1000 uczestników ze szkół z województw lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. W tegorocznym konkursie udział wzięło 30 uczestników ze szkół podstawowych i średnich w Międzychodzie, Strzelcach Krajeńskich, Zwierzynie, Starym Kurowie, Ogardach, Krzyżu Wielkopolskim, Choszcznie,  Dobiegniewie.

Tytuł laureata w kategorii szkół podstawowych przyznano: Hannie Warian  ze Strzelec Krajeńskich, Victorowi Laskowskiemu ze Strzelec Krajeńskich oraz Zuzannie Hałoń ze Zwierzyna.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Sofija Sawczuk z Krzyża Wielkopolskiego oraz Klara Maćków z Dobiegniewa.

Nagrodę specjalną im. ppor. Zygmunta Pazdy otrzymała Oliwia Puchiewicz z Goszczanowa. Nagrodę ufundował Andrzej Pazda - Wiceprezes Stowarzyszenia Woldenberczyków.

Nagrodę specjalną Gloria Victus im. kpt. Konrada Majcherskiego otrzymała Zuzanna Czarnecka ze Starego Kurowa.

Tytuł laureata w kategorii szkół średnich otrzymali: Bartosz Dobrowolski z Międzychodu, Magdalena Celniak z Dobiegniewa, Kinga Czekan z Choszczna.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Małgorzata Stybaniewicz z Dobiegniewa.

Nagrodę specjalną im. por. Antoniego Paprockiego otrzymał Bartosz Dobrowolski z Międzychodu. Nagrodę ufundował Andrzej Grzybowski - Członek Stowarzyszenia Woldenberczyków.

Nagrodę specjalną Gloria Victus im. kpt. Konrada Majcherskiego otrzymała Natalia Środa z Krzyża Wlkp.

Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki za udział w konkursie.

Jury konkursowe obradowało w składzie:

dr Przemysław Słowiński, prorektor ds. kształcenia w Akademii imienia Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.,

Paweł Antczak, wicestarosta powiatu strzelecko-drezdeneckiego,

Ewa Grzankowska, neurologopeda, drużynowa I Dobiegniewskiej Drużyny Harcerskiej i Zuchowej w Dobiegniewie,

Andrzej Pazda, Wiceprezes  Stowarzyszenia Woldenberczyków,

Jarosław Palicki, z delegatury IPN w Gorzowie Wlkp.,

Bogusław Siwiec, prekursor konkursu,  emerytowany pracownik Referatu Kultury Urzędu Miejskiego w Dobiegniewie,

Przemysław Walczak Oficer Wydziału Rekrutacji WCR w Gorzowie Wlkp.

Patronat honorowy oraz nagrody ufundowali:

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Starostwo Powiatowe w Strzelcach Krajeńskich, Lubuski Kurator Oświaty, Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie, Wydział Rekrutacji WCR w Gorzowie Wlkp., Gmina Dobiegniew, Muzeum Woldenberczyków oraz Stowarzyszenie Woldenberczyków.

Konkurs został objęty patronatem medialnym przez: Radio Zachód, Gazetę Lubuską oraz TVP 3 Gorzów Wlkp.

Konkurs uświetnił występ wokalny Przemysława Kraty, który skomponował muzykę do wiersza Edwarda Fiszera jeńca obozu Oflag II C Woldenberg pod tytułem „ Kwatera przed wybuchem”.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. Szanownemu Jury dziękujemy za wybór laureatów. Wszystkim zaproszonym gościom dziękujemy za przybycie. Cieszymy się, że młodzież biorąc udział w konkursie upamiętnia pamięć po jeńcach obozu Oflag II C Woldenberg Już dziś zapraszamy na XXI Konkurs Recytatorski Poezji Oflagu II C Woldenberg, który tradycyjnie odbędzie się w Muzeum Woldenberczyków
w Dobiegniewie.




Bardzo nam miło, że nasze muzeum znalazło się na liście atrakcji Klubu Seniora + Ługi w trakcie świętowania Dnia Kobiet.

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że mieszkańcy  Gminy Dobiegniew tak chętnie odwiedzają Muzeum Woldenberczyków.

Zapraszamy do poznawania historii obozu Oflag II C Woldenberg we wszystkie dni tygodnia:

Pon.- Pt. 08:00-16:00

Sob.-Nd. 10:00-14:00

Wstęp do muzeum jest bezpłatny!

???????? ???????????????????????????? ???????????????????????????????????????????????? ???????????????????????? ???????????????????????? ???????? ???? ????????????????????????????????????????

Dnia 10 marca 2023 r. w Centrum Kultury w Dobiegniewie odbędzie się XX Konkurs Recytatorski Poezji Oflagu II C Woldenberg.
Na zgłoszenia uczestników czekamy jeszcze do 06.03.2023 r.
 
Szczegółowe informacje na stronie internetowej: http://dobiegniew.pl/konkurs-recytatorski-poezji-obozu-ii-c-woldenberg-2/
"Choć smutno i tęskno żyć nam tu bez słońca,
gdzie żaden już promyk tak jasno nie świeci,
tak trudno doczekać męki naszej końca,
gdy szary dzień za dniem tak nam w smutku leci..."
- Stefan Podebry "Będzie lepiej"

?Dzień Myśli Braterskiej?

Dnia 18.02.2023 roku w naszym muzeum odbyło się harcerskie wydarzenie organizowane przez Hufiec Strzelecko- Drezdenecki ZHP pn.; „Dzień Myśli Braterskiej” . Harcerze podsumowali poprzedni rok swojej działalności i omówili plany na rok bieżący. Nie obyło się bez odznaczeń i wyróżnień dla najbardziej zasłużonych działaczy w harcerstwie. Wszystkim serdeczne gratulujemy w szczególności władzom samorządowym naszej gminy Pani Burmistrz Sylwia Łaźniewska oraz Burmistrz Drezdenka Karolina Piotrowska za wyróżnienie Lubuską Lilią w stopniu zielonym od Bartłomiej Walkowski - Komendant Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP. Cieszymy się, że Muzeum Woldenberczyków oraz Gmina Dobiegniew może być wsparciem również dla drużyn harcerskich.






XI Rajd Harcerski Pamięci Ewakuacji Oflagu IIC Woldenberg

28.01.2023 roku w Dziedzicach zakończył się trzydniowy Rajd Szlakiem Ewakuacji Oflagu II C Woldenberg.

Dziedzice, to wieś w której, zakończyła się przymusowa ewakuacja części polskich jeńców. Jest tradycyjnym miejscem zakończenia rajdu.

W tym roku było podobnie, uroczystości rocznicowe rozpoczęto złożeniem wiązanek kwiatów na pomniku poległych jeńców, którzy ponieśli śmierć w czasie walki między niemiecką eskortą i czołówką pancerną Armii Czerwonej. Następnie odbyła się uroczysta Msza św., po której uroczystości przeniosły się do Muzeum w Dziedzicach, w których udział wzięli między innymi potomkowie Woldenberczyków.

Serdecznie gratulujemy organizatorom oraz wszystkim uczestnikom, za tak wspaniały sposób uszanowania pamięci tamtych dni.









XI Rajd Harcerski Pamięci Ewakuacji Oflagu IIC Woldenberg

26.01.2023 roku o godz. 6:00  wyruszył XI Rajd Harcerski Pamięci Ewakuacji Oflagu IIC Woldenberg.
Tradycyjnie rajd rozpoczął się złożeniem kwiatów oraz zapaleniem zniczy na płycie upamiętniającej jeńców obozu.
Uczestnicy rajdu przejdą trasę śladami ewakuacji obozu wschód, która zakończy się w sobotę w Dziedzicach.
Jak co roku rajd prowadzi 1. Dobiegniewska Drużyna Harcerska i Zuchowa.
W rajdzie uczestniczą również synowie Woldenberczyków oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Dobiegniewie.