Przejdź do treści
Menu

Kolejna wycieczka szkolna w Muzeum Woldenberczyków!

Serdecznie dziękujemy uczniom ze Szkoły Podstawowej w Łasku za wizytę w naszym muzeum.  Jest nam bardzo miło, że ekspozycja wzbudza tak duże zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży. Grupy zainteresowane wizytą w muzeum serdecznie zapraszamy do wcześniejszego kontaktu telefonicznego:  95 761 10 95
 Dnia 03.04.2023 roku nasze muzeum odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Gorzowie Wielkopolskim. Wycieczkę zorganizował oddział PTTK Ziemia Gorzowska w ramach projektu Kwazar Turystyczny. Cieszymy się, że dzieci z tak dużym zainteresowaniem wzięły udział w zwiedzaniu naszego muzeum. Mamy nadzieję, że ta lekcja historii na długo zostanie w ich pamięci. Grupy zainteresowane wizytą w muzeum serdecznie zapraszamy do wcześniejszego kontaktu telefonicznego:  95 761 10 95Szanowni Zwiedzający. Uprzejmie informujemy, że w dniach od 8 do 10 kwietnia 2023r. Muzeum Woldenberczyków będzie nieczynne.

Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny, pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół. Niech ten szczególny czas będzie dla wszystki

Dnia 15 marca 2023 roku w ramach projektu Kwazar Turystyczny odwiedzili nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 15 imienia Wojska Polskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Organizatorem wycieczki był Oddział PTTK Ziemi Gorzowskiej. Jest nam bardzo miło, że młodzież z tak dużym zainteresowaniem wzięła udział w zwiedzaniu naszego muzeum. Mamy nadzieję, że ta lekcja historii pozwoli im lepiej zrozumieć i docenić współczesny świat. Grupy zainteresowane wizytą w muzeum serdecznie zapraszamy do wcześniejszego kontaktu telefonicznego:  95 761 10 95


XX Konkurs Recytatorski Poezji Oflagu II C Woldenberg

Dnia 10.03.2023 roku w Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie odbył się jubileuszowy XX Konkurs Recytatorski Poezji Oflagu II C Woldenberg. Konkurs otworzyła Burmistrz Dobiegniewa Pani Sylwia Łaźniewska, przedstawiając ideę oraz historię powstania konkursu. Ideą konkursu jest popularyzacja poezji obozowej, którą podczas niewoli w obozie Oflag II C Woldenberg tworzyli  Edward Fiszer, Roman Kwaśniewski, Jerzy Wojciechowski, Jan Knothe, Aleksander Bem, Antoni Paprocki, Józef Bohatkiewicz, Henryk Rostworowski, Andrzej Siła Nowicki i wielu innych.
Konkurs to również okazja do odkrywania talentów recytatorskich wśród dzieci. W dotychczas organizowanych dziewiętnastu edycjach konkursu wzięło udział łącznie ponad 1000 uczestników ze szkół z województw lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. W tegorocznym konkursie udział wzięło 30 uczestników ze szkół podstawowych i średnich w Międzychodzie, Strzelcach Krajeńskich, Zwierzynie, Starym Kurowie, Ogardach, Krzyżu Wielkopolskim, Choszcznie,  Dobiegniewie.

Tytuł laureata w kategorii szkół podstawowych przyznano: Hannie Warian  ze Strzelec Krajeńskich, Victorowi Laskowskiemu ze Strzelec Krajeńskich oraz Zuzannie Hałoń ze Zwierzyna.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Sofija Sawczuk z Krzyża Wielkopolskiego oraz Klara Maćków z Dobiegniewa.

Nagrodę specjalną im. ppor. Zygmunta Pazdy otrzymała Oliwia Puchiewicz z Goszczanowa. Nagrodę ufundował Andrzej Pazda - Wiceprezes Stowarzyszenia Woldenberczyków.

Nagrodę specjalną Gloria Victus im. kpt. Konrada Majcherskiego otrzymała Zuzanna Czarnecka ze Starego Kurowa.

Tytuł laureata w kategorii szkół średnich otrzymali: Bartosz Dobrowolski z Międzychodu, Magdalena Celniak z Dobiegniewa, Kinga Czekan z Choszczna.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Małgorzata Stybaniewicz z Dobiegniewa.

Nagrodę specjalną im. por. Antoniego Paprockiego otrzymał Bartosz Dobrowolski z Międzychodu. Nagrodę ufundował Andrzej Grzybowski - Członek Stowarzyszenia Woldenberczyków.

Nagrodę specjalną Gloria Victus im. kpt. Konrada Majcherskiego otrzymała Natalia Środa z Krzyża Wlkp.

Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki za udział w konkursie.

Jury konkursowe obradowało w składzie:

dr Przemysław Słowiński, prorektor ds. kształcenia w Akademii imienia Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.,

Paweł Antczak, wicestarosta powiatu strzelecko-drezdeneckiego,

Ewa Grzankowska, neurologopeda, drużynowa I Dobiegniewskiej Drużyny Harcerskiej i Zuchowej w Dobiegniewie,

Andrzej Pazda, Wiceprezes  Stowarzyszenia Woldenberczyków,

Jarosław Palicki, z delegatury IPN w Gorzowie Wlkp.,

Bogusław Siwiec, prekursor konkursu,  emerytowany pracownik Referatu Kultury Urzędu Miejskiego w Dobiegniewie,

Przemysław Walczak Oficer Wydziału Rekrutacji WCR w Gorzowie Wlkp.

Patronat honorowy oraz nagrody ufundowali:

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Starostwo Powiatowe w Strzelcach Krajeńskich, Lubuski Kurator Oświaty, Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie, Wydział Rekrutacji WCR w Gorzowie Wlkp., Gmina Dobiegniew, Muzeum Woldenberczyków oraz Stowarzyszenie Woldenberczyków.

Konkurs został objęty patronatem medialnym przez: Radio Zachód, Gazetę Lubuską oraz TVP 3 Gorzów Wlkp.

Konkurs uświetnił występ wokalny Przemysława Kraty, który skomponował muzykę do wiersza Edwarda Fiszera jeńca obozu Oflag II C Woldenberg pod tytułem „ Kwatera przed wybuchem”.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. Szanownemu Jury dziękujemy za wybór laureatów. Wszystkim zaproszonym gościom dziękujemy za przybycie. Cieszymy się, że młodzież biorąc udział w konkursie upamiętnia pamięć po jeńcach obozu Oflag II C Woldenberg Już dziś zapraszamy na XXI Konkurs Recytatorski Poezji Oflagu II C Woldenberg, który tradycyjnie odbędzie się w Muzeum Woldenberczyków
w Dobiegniewie.
Bardzo nam miło, że nasze muzeum znalazło się na liście atrakcji Klubu Seniora + Ługi w trakcie świętowania Dnia Kobiet.

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że mieszkańcy  Gminy Dobiegniew tak chętnie odwiedzają Muzeum Woldenberczyków.

Zapraszamy do poznawania historii obozu Oflag II C Woldenberg we wszystkie dni tygodnia:

Pon.- Pt. 08:00-16:00

Sob.-Nd. 10:00-14:00

Wstęp do muzeum jest bezpłatny!

???????? ???????????????????????????? ???????????????????????????????????????????????? ???????????????????????? ???????????????????????? ???????? ???? ????????????????????????????????????????

Dnia 10 marca 2023 r. w Centrum Kultury w Dobiegniewie odbędzie się XX Konkurs Recytatorski Poezji Oflagu II C Woldenberg.
Na zgłoszenia uczestników czekamy jeszcze do 06.03.2023 r.
 
Szczegółowe informacje na stronie internetowej: http://dobiegniew.pl/konkurs-recytatorski-poezji-obozu-ii-c-woldenberg-2/
"Choć smutno i tęskno żyć nam tu bez słońca,
gdzie żaden już promyk tak jasno nie świeci,
tak trudno doczekać męki naszej końca,
gdy szary dzień za dniem tak nam w smutku leci..."
- Stefan Podebry "Będzie lepiej"

?Dzień Myśli Braterskiej?

Dnia 18.02.2023 roku w naszym muzeum odbyło się harcerskie wydarzenie organizowane przez Hufiec Strzelecko- Drezdenecki ZHP pn.; „Dzień Myśli Braterskiej” . Harcerze podsumowali poprzedni rok swojej działalności i omówili plany na rok bieżący. Nie obyło się bez odznaczeń i wyróżnień dla najbardziej zasłużonych działaczy w harcerstwie. Wszystkim serdeczne gratulujemy w szczególności władzom samorządowym naszej gminy Pani Burmistrz Sylwia Łaźniewska oraz Burmistrz Drezdenka Karolina Piotrowska za wyróżnienie Lubuską Lilią w stopniu zielonym od Bartłomiej Walkowski - Komendant Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP. Cieszymy się, że Muzeum Woldenberczyków oraz Gmina Dobiegniew może być wsparciem również dla drużyn harcerskich.